FFE 465/01/CG27

Sprzężone kwasy linolowe a zdrowie i żywienie

Sprzężone kwasy linolowe (CLA) były w ostatnich latach przedmiotem wzrastającej liczby badań. Celem kompleksowej „Concerted Action” było stworzenie sieci naukowców, którzy zajmowaliby się wpływem CLA na zdrowie, a w szczególności ludzkie zdrowie.

CLA jest potencjalnym inhibitorem procesów nowotworowych w różnych eksperymentalnych modelach zwierzęcych i może chronić przed choroba wieńcową serca. Dowiedziono również jego wpływu na zawartość tłuszczu w ciele oraz metabolizm. Jednakże większość wyników pochodzi z badań na zwierzętach, brakuje natomiast udokumentowanych badań klinicznych i interwencyjnych na ludziach.

CLA są spotykane głównie w produktach mlecznych i mięsie przeżuwaczy na poziomie do 30mg/g. Tłuszcz mlekowy jest ważnym źródłem CLA. Istnieje kilka czynników wpływających na zawartość CLA w surowym mleku, na przykład dieta zwierzęcia, sposób odżywiania lub hodowla zwierząt. Czynniki wpływające na zawartość CLA w pożywieniu obejmują temperaturę, jakość białek, wybór kultury starterowej w serze i okres dojrzewania. CLA mogą się tworzyć również podczas częściowego uwodorniania oleju roślinnego i dlatego mogą występować w margarynie.

Naukowcy rozpoczęli nowy projekt zatytułowany: „Sprzężone kwasy linolowe w żywności funkcjonalnej: potencjalne korzyści dla otyłych Europejczyków w średnim wieku” (QLK-1999-00076). W najbliższych latach osiągnięcia projektu będą śledzone w projektach FLAIR-FLOW.

Nr projektu:  FAIR-CT98-3671

Koordynator: Prof. J.L. Sebedio,
Institut Nationale de la Recherche Agronomique,
Unité de Nutrition Lipidique,
Rue Sully, 17, FR-21034 Dijon Cedex, FRANCE
Tel: +33-38069-3123
Fax: +33-38069-3223
e-mail: sebedio@dijon.inra.fr
 
 

Autor. M. Lyly, VTT Biotechnology, Finland, (grudzień 2001).