FFE 572/02/ CG62

Witamina A - toksyczność i ryzyko dla nienarodzonych dzieci

Kobiety w ciąży przestrzega się przed przyjmowaniem wysokich dawek witaminy A oraz przed jedzeniem wątróbki i pochodnych (paszteciki), które są bogatym źródłem witaminy A. Powodem jest zbyt duże spożycie witaminy A podczas ciąży co jest związane z nieprawidłowym rozwojem nienarodzonych dzieci. Jednakże zbyt niskie spożycie także niesie za sobą ryzyko dla płodu.

Z drugiej strony sugeruje się, że toksyny pochodne ze środowiska takie jak dioksyny i PCB mogą powodować wyczerpanie witaminy A w organizmie. Europejscy naukowcy w programie badawczym, potwierdzają tę teorię w badaniach na zwierzętach. Ku ich zdziwieniu badania wykazały, że toksyny prowadzą raczej do zbyt wysokiego poziomu witaminy A niż do jej ubytku. Jednakże nie dowodzi to niczego, ponieważ użyty do doświadczenia poziom toksyn był relatywnie bardzo wysoki i nie można z tego wnioskować o potencjalnym szkodliwym działaniu na człowieka, a w szczególności na kobiety w ciąży.

Społeczeństwo, a w szczególności kobiety w wieku rozrodczym mogą być narażone na nadmiar witaminy A z powodu nadmiernego spożycia żywności funkcjonalnej lub innej żywności bogatej w witaminę A, związanej z ryzykiem narażenia na dioksyny i PBC. Należałoby przeprowadzić badania czy wyżej wymieniony efekt jest ryzykowny głównie dla kobiet w ciąży.

"Dioksyny i PBC to zanieczyszczenia środowiska, które są obecne w żywności, szczególnie tłustej takiej jak tłuste ryby i wątroba. Ich obecność np. w rybach jest dobrym markerem zanieczyszczenia środowiska."

Project No:  FAIR-CT97-3220

Contact Details: Prof. Dr. Abraham Brouwer

 Institute for Environmental Studies, VrijeUniversiteit, De Boelelaan
 1115, 1081 HV Amsterdam, THE NETHERLANDS
 Tel: +31-20-4449535; Fax: +31-20-4449553;
 e-mail: Bram.Brouwer@IVM.VU.nl.
 
 

Strona napisana przez Marikę Lyly, VTT Biotechnology, Finland, Grudzień 2002.